Results Reported for Track and Field Events Held May 28 in Oak Hall

0
36
Kevin Cropper Jr. successfully clears the high jump bar en route to winning the event.

Story and Photos by Matthew Yoder
Arcadia High School was again the host for a track and field meet May 28. Team results are reported below.
GIRLS RESULTS
Girls 100 Meter
1. Emma Jackson, Chincoteague, 12.94
2. Kayla Wharton, Arcadia, 13.42
3. Amizyah Harmon, Nandua, 13.6
Girls 200 Meter
1. Emma Faith, Chincoteague, 34.22
2. Charlotte Bowden, Chincoteague, 35.38
3. Alex Hosfield, Chincoteague, 41.93
Girls 400 Meter
1. Lacy Gouldin, Nandua, 1:16.09
2. Kendyl Farrell, Chincoteague, 1:18.03
3. Charlotte Bowden, Chincoteague, 1:22.75
Girls 800 Meters
1. Lacy Gouldin, Nandua, 3:13.00
2. Carly Frejda, Chincoteague, 3:14.00
3. Layla Jones, Nandua, 3:23.00
Girls 1600 Meters
1. Layla Jones, Nandua, 7:10.00
2. Carly Frejda, Chincoteague, 7:20.00
Girls 3200 Meters
1. Nora Bahn, Nandua, 22:48.00
Girls 100-Meter Hurdles
1. Amber Myers, Nandua, 17.69
2. Taylor Thornes, Nandua, 18.84
Girls 300-Meter Hurdles
1. Taylor Thornes, Nandua, 57.45
Girls 4×100 Relay
1. Nandua, 56.60
2. Chincoteague, 1:03.37
Girls 4×400 Relay
1. Chincoteague, 6:40.14
Girls Long Jump
1. Amber Myers, Nandua, 12’10”
2. Carly Frejda, Chincoteague, 12’3”
3. Aniyah Miles, Arcadia, 10’10”
Girls Shot Put
1. Alex Hosfield, Chincoteague, 22’8”
2. Aniyah Miles, Arcadia, 21’9”
3. Angelia Joynes, Nandua, 18’8”

Markel Williams lands cleanly in the long jump pit, winning the event last Friday.

BOYS RESULTS
Boys 100 Meter
1. Markel Williams, Arcadia, 11.25
2. Jordan Jones, Nandua, 11.59
3. Ethan Elliott, Nandua, 11.81
Boys 200 Meter
1. Gerald Pitt, Nandua, 24.03
2. Ethan Elliott, Nandua, 24.41
3. Renaldo Tull Jr., Arcadia, 25.64
Boys 400 Meter
1. Gerald Pitt, Nandua, 55.6
2. Jordan Jones, Nandua, 58.26
3. Ethan Harrower, Nandua, 1:00.69
Boys 800 Meter
1. Benjamin Gutierrez, Nandua, 2:37.00
2. Colin Ford, Nandua, 2:38.00
Boys 1600 Meter
1. Carlo Balmoria, Nandua, 5:04.00
2. Ethan Harrower, Nandua, 5:20.00
3. Brayden Shotwell, Nandua, 5:42.00
Boys 3200 Meter
1. Abraham Mateos, Arcadia, 12:15.00
2. David Gastelum, Nandua, 12:48.00
3. Colin Ford, Nandua, 14:11.00
Boys 110-Meter Hurdles
1. Renaldo Tull Jr., Arcadia, 17.72
Boys 300-Meter Hurdles
1. Emory Harned, Nandua, 53.22
2. Brayden Shotwell, Nandua, 56.43
Boys 4×100 Relay
1. Nandua, 48.30
2. Arcadia, 50.91
Boys 4×400 Relay
1. Arcadia, 4:26.40
2. Nandua, 4:34.66
Boys 4×800 Relay
1. Nandua, 10:09.00
Boys High Jump
1. Kevin Cropper Jr., Arcadia, 5’7”
2. Brooks Mariner Jr., Arcadia, 4’10”
Boys Long Jump
1. Markel Williams, Arcadia, 19’2”
2. Gerald Pitt, Nandua, 17’
3. Emory Harned, Nandua, 15’8”
Boys Discus
1. Ayden Leonard, Chincoteague, 102’6”
2. Brooks Mariner Jr., Arcadia, 101’5”
Boys Shot Put
1. Ayden Leonard, Chincoteague, 43’
2. Brooks Mariner Jr., Arcadia, 33’3”
3. Jalik Downing, Arcadia, 29’9”