Arcadia Firebirds Host Track Meet

0
149
A member of Arcadia's boys track team jumps over the bar during the pole vault competition. Photo by Adolphus Ames.

By Adolphus Ames —

The Arcadia Firebirds hosted a varsity boys and girls track meet Thursday, May 12, featuring teams from Nandua, Chincoteague, and Broadwater. The following athletes placed in the meet:

Boys Results

100-Meter Dash: Lavor Johnson 11.82 (Arcadia), Malik Battle 12.55 (Broadwater), Colby Duncan 12.55 (Nandua)

200-Meter Dash: Cooper Brock 24.23 (Arcadia), Lavor Johnson 24.40 (Arcadia), Kennis Bailey 26. 85 (Nandua)

400-Meter Dash: Jordan Jones 54.33 (Nandua), Jordan Harper 58.91 (Chincoteague), Jake Harper 59.75 (Chincoteague)

800-Meter Run: Alex Soto 2:34.81 (Arcadia), Colin Ford 2:34.87 (Nandua)

1,600-Meter Run: Carlo Balmoria 5:02.21 (Nandua), Brayen Shotwell 5:09.62 (Nandua)

3,200-Meter Run: Aaron O’Shea 12:19.34 (Nandua)

100-Meter Hurdles: Ivan Cook 19.69 (Arcadia), Joseph Prendergast 19.72 (Nandua)

300-Meter Hurdles: Emory Harned 47.29 (Nandua), Kevin Cropper 47.64 (Arcadia) 

4×100-Meter Relay: Arcadia 45.77, Broadwater 47.92

4×400-Meter Relay: Broadwater 3:56.67, Nandua 4:07.29

4×800-Meter Relay: Nandua 9:36.90, Broadwater 10:09.70

Long Jump: Kevin Cropper 20-01 (Arcadia), Ivan Cook 19-06.75 (Arcadia), Lavor Johnson 18-08 (Arcadia)

Triple Jump: Lavor Johnson 37-10.75 (Arcadia), Kevin Cropper 37-08.25 (Arcadia)

Pole Vault: Thomas Eno 8-00 (Broadwater), Avery Cropper 6-00 (Arcadia)

Shot Put: Nicholas Hutchinson 39-05 (Nandua), Levin Smith 36-03 (Broadwater), Umari Bailey 35-06 (Nandua)

Discus: Dahleal Harmon 111-08 (Nandua), Derrick Harmon 109-00 (Nandua), Ky’Leak Robinson 106-00 (Nandua)

Girls Results

100-Meter Dash: Rylee Coates 12.93 (Broadwater), Amiyzah Harmon 13.50 (Nandua), Kayla Wharton 13.55 (Arcadia)

200-Meter Dash: Rylee Coates 27.03 (Broadwater), Kayla Wharton 29.21 (Arcadia), Amiyzah Harmon 28.93 (Nandua)

400-Meter Dash: Lacy Gouldin 1:15.23 (Nandua), Katie Henderson 1:18.60 (Broadwater), Kendyl Farrell 1.19.94 (Chincoteague)

800-Meter Run: Grace Bentley 3:04.80 (Nandua), Kendyl Farrell 3:11.21 (Chincoteague)

1,600-Meter Run: Layla Jones 7:11.70 (Nandua), Delaney Petkka 7.45.78 (Broadwater)

100-Meter Hurdles: Taylor Thornes 17.98 (Nandua)

300-Meter Hurdles: Taylor Thornes 56.86 (Nandua), Angelia Joynes 1.10.24 (Nandua)

4×100-Meter Relay: Nandua 55.78, Arcadia 58.45

4×800-Meter Relay: Broadwater 12:36.01

High Jump: Leah Smith 4-06 (Broadwater), Khamari Parker 4-04 (Arcadia)

Pole Vault: Rylee Coates 9-0 (Broadwater), Leah Smith 5-6 (Broadwater), Carly Williams 5-0 (Broadwater)

Long Jump: Rylee Coates 15-02.50 (Broadwater),  Kallie Williams 14-00.25 (Nandua)

Triple Jump: Rylee Coates 33-01.50 (Broadwater) Kallie Williams 28-11.75 (Nandua)

Pole Vault: Rylee Coates 8-00 (Broadwater), Leah Smith 6-00 (Broadwater)

Shot Put: Brittany Dennis 25-07 (Nandua), Shermya Reid 25-04 (Arcadia), Rylee Coates 24-09 (Broadwater)

Discus: Leah Smith 85-04 (Broadwater), Madison Johnson 73-01 (Nandua), Angelia Joynes 73-01 (Arcadia)

 

Previous articleYellow Jackets Shut Out Franklin
Next articleBroadwater Vikings Softball Team Hosts Conference Title