Yellow Jackets Host District Meet

0
85
A Firebird participates in the high jump event during the Eastern Shore District championship meet. Photo by Adolphus Ames.

By Adolphus Ames –

The Northampton Yellow Jackets hosted  the Eastern Shore District Championship track meet Thursday, May 19, featuring varsity teams from Nandua, Arcadia, and Chincoteague. The following athletes placed in the meet:

Boys Results

100-Meter Dash: Cooper Brock 11.51 (Arcadia), Lavor Johnson 11.51 (Arcadia), Ronrico Bugg 11.53 (Northampton)

200-Meter Dash: Cooper Brock 23.57 (Arcadia), Ivan Cook 23.61 (Arcadia), Jordan Jones 23.68 (Nandua)

400-Meter Dash: Jordan Jones 51.94 (Nandua), Cordy Ardrey 54.46 (Northampton), Carlo Balmoria 54.65 (Nandua)

800-Meter Run: Benjamin Gutierrez 2:22.02 (Nandua), Carlo Balmoria 2:26.84 (Nandua)

1,600-Meter Run: Carlo Balmoria 4:52.52 (Nandua), Brayen Shotwell 5:12.50 (Nandua)

3,200-Meter Run: Brayden Shotwell 12:02.48 (Nandua), Aaron O’Shea 12:29.64 (Chincoteague)

110-Meter Hurdles: Kevin Cropper 19.44 (Arcadia), James Applegate 19.62 (Northampton)

300-Meter Hurdles: Emory Harned 46.54 (Nandua), Joseph Prendergast 50.32 (Nandua) 

4×100-Meter Relay: Northampton 44.10, Arcadia 44.99

4×400-Meter Relay: Chincoteague 3:58.56, Northampton 4:09.45

4×800-Meter Relay: Chincoteague 10:11.21, Arcadia 10:31.76

Long Jump: Kweli Marrow 20-03 (Northampton), Kevin Cropper 19-05 (Arcadia) 

High Jump: Kevin Cropper 5-06 (Arcadia), Ronrico Bugg 5-04 (Northampton)

Triple Jump: Kevin Cropper  39-03 (Arcadia), James Applegate  39-02.50 (Northampton)

Pole Vault:  James Applegate  8-06 (Northampton), Bradley Hall 6-06 (Arcadia)

Shot Put: Umari Bailey 39-08 (Nandua), Devon Johnson 36-10 (Northampton)

Discus: Dahleal Harmon 110-04 (Nandua), Derrick Harmon 106-08 (Nandua), Ky’Leak Robinson 103-02 (Nandua)

Girls Results

100-Meter Dash:  Amiyzah Harmon 13.00 (Nandua), Emma Jackson 13.15 (Chincoteague), Kayla Wharton 13.45 (Arcadia)

200-Meter Dash: Peyton Sayers 28.39 (Northampton), Lucy Lusk 28.58 (Northampton), Amiyzah Harmon 28.95 (Nandua)

400-Meter Dash: Lucy Lusk 1:02.34 (Northampton), Lacy Gouldin 1:14.32 (Nandua), Mackenzie Dennis 1.16.19 (Chincoteague)

800-Meter Run: Kendyl Farrell 3:17.06 (Chincoteague), Layla Jones 3:19.99 (Nandua)

1,600-Meter Run: Lizania Uscanga 6:40.55 (Northampton), Layla Jones 6:59.08 (Nandua)

3,200-Meter Run: Lizania Uscanga 15.10.79 (Northampton), Nora Bahn 17.00.79 (Nandua)

100-Meter Hurdles: Taylor Thornes 17.95 (Nandua), Jerniya Chandler 20.30 (Northampton)

300-Meter Hurdles: Taylor Thornes 51.19 (Nandua), Jerniya Chandler 1.05.13 (Northampton)

4×100-Meter Relay: Nandua 52.94, Arcadia 57.52

4×400-Meter Relay: Northampton 5:26.06, Nandua 7:07.09

4×800-Meter Relay: Nandua 16:11.16

High Jump:  Khamari Parker 4-00 (Arcadia), Lucy Lusk 3-10 (Northampton)

Long Jump: Emma Jackson 15-01 (Chincoteague), Lucy Lusk 14-07 (Northampton), Kallie Williams 13-10 (Nandua)

Triple Jump: Kayla Wharton 29-04.50 (Arcadia), Kallie Williams 28-10 (Nandua)

Pole Vault: Lucy Lusk 7-00 (Northampton)

Shot Put: Madison Johnson 25-09 (Nandua), Shermya Reid 24-11 (Arcadia)

Discus: Emma Jackson 111-08 (Chincoteague),  Madison Johnson 79-06 (Nandua), Shermya Reid 71-04 (Arcadia)

Previous articleJerry Lee Via
Next articleVikings Girls Track Team Wins VISAA State Championship